Но един добре проектиран СПА център, с ясна стратегия за развитие, трябва да бъде не само предпочитано място за релаксация от гостите на хотела, но и финансово рентабилен обект. Всичко това е напълно възможно чрез правилно планиране, ясно поставени цели и реалистични очаквания, добре обучен, работещ персонал.
Основна част от изготвянето на добра концепция започва от определяне на типа хотел (градски – бизнес хотел, морски, зимен, балнео – СПА, за културен или селски туризъм), ценовата политика и типа гости, които искаме да привлечем.
За да бъдем максимално адекватни към динамичния пазар, трябва да имаме готовност да проявяваме гъвкавост и да се адаптираме към промените на туристическия бранш. За съжаление, през последните години, голяма част от неочакваните промени в българския туризъм, произтичат от нестабилните гео-политически фактори и водещите се военни действия в различни части на света. Тази ситуация пряко повлиява развитието му у нас и вече не можем да разчитаме на гости от държави, които до скоро са били основен източник на туристи за България.
От друга страна вътрешният пазар е все по-конкурентен и все повече нови и луксозни хотели изникват по всички по-апетитни и перспективни дестинации в страната. Ако до скоро беше достатъчно да имаш басейн и хубава гледка, за да бъде хотелът предпочитано място за отдих, то сега гостите търсят модерна СПА зона, красив дизайн и разнообразни процедури. И при съвременните начини за споделяне на информация и мнения, почти никой вече не тръгва на почивка, преди да е прегледал коментари от гости, посетили вече обекта.
Да не забравяме и климатичните промени, поради които СПА центровете по зимните ни курорти са предпочитано място от повечето туристи по време на престоя им, поради все по-несигурния снеговалеж по нашите ширини.
При всички тези фактори, две са основните неща, които ще направят Вашият СПА център успешен и печеливш – БАЗАТА и ДОБРОТО ОБСЛУЖВАНЕ.
Когато планирате тази инвестиция, не трябва да избирате оборудване и материали, които не са с доказано качество и подходящи за обществена употреба. Доста собственици правят грешката, от съображение да спестят пари, да закупят оборудване, предназначено за домашна употреба, което не може да издържи на интензивно използване и натовареност. Един професионално проектиран и изграден СПА/уелнес център има около 10 години живот при интензивна употреба, като след този период се налага реновация и частична, или пълна, подмяна на техника, оборудване, настилки, осветление и други части от интериора.
Правилният избор на СПА съоръжения, също е от съществено значение, особено, когато разполагате с по-ограничено пространство и бюджетна рамка. Подберете така, че крайният резултат да е ефективен и да се харесва и използва от повечето гости, без значение от националност, сезонност или последния писък на модата, който ще отшуми, преди даже да сте завършили изграждането на релакс центъра.
От друга страна, въпросът с доброто обслужване е все по-наболял в българския туризъм. Основно поради липсата на качествен персонал, нивото на предлаганите услуги, както в СПА обектите, така и в туризма като цяло, е все по-ниско и разваля доброто име на обекти, в които са инвестирани много средства. Поради тази причина, освен в добрата база, собствениците трябва да инвестират и в развитието и мотивацията на персонала си. Без правилните хора, Вашият прекрасен хотел е просто сграда.
И за да сте сигурни, че сте дали летящ старт на Вашия СПА или релакс център, и че той ще носи очакваните приходи и отзиви от гостите, се обърнете към професионалистите, които ще бъдат до Вас по време на целия процес, ще Ви подкрепят при взимането на важните решения и на които знаете, че може да разчитате.